← POWRÓT DO BLOGA

Sale komputerowe i pracownie multimedialne na wynajem - poradnik

Czy zdarzyło Ci się wynająć salę komputerową, której wyposażenie nie spełniało podstawowych funkcji, potrzebnych na szkoleniu? Czy komputery wieszały się, nie miały odpowiedniego oprogramowania a najprostsze działania zajmowały zdecydowanie za dużo czasu? Dzięki temu poradnikowi będziesz mógł wybrać pracownię, która zapewni przyjemną i bezproblemową pracę w trakcie każdego kursu i szkolenia.

Sala komputerowa, osobny wynajem laptopów czy własne zaplecze?

Organizując szkolenia z wykorzystaniem komputerów trzeba najpierw zdecydować, z jakiego źródła chcemy pozyskać maszyny. Czy oczekujemy, że będą one wliczone w cenę wynajmu sali szkoleniowej, będziemy je wypożyczać osobno, a może planujemy zakup własnych laptopów? Każde z powyższych rozwiązań posiada swoje plusy, jak i minusy.

Kupując firmowe laptopy w pełni kontrolujemy ich parametry. Możemy dowolnie modyfikować zainstalowane oprogramowanie (szczególnie, jeśli prowadzimy szkolenia z obsługi płatnych, licencjonowanych aplikacji) oraz zmniejszamy prawdopodobieństwo niespodziewanej awarii . Minusem jest jednak wysoki koszt, związany z zakupem urządzeń oraz amortyzacji. Ponadto jeśli prowadzimy szkolenia w wielu miastach Polski musimy ponieść także koszty bezpiecznego transportu komputerów do sali sali szkoleniowej.

Komputery można także zamówić w firmie, zajmującej się wynajmem sprzętu na godziny. Główną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że odpada jednorazowy, duży koszt zakupu, a obowiązek konserwacji urządzeń spoczywa na kontrahencie. Dodatkowo możemy tu także wypożyczyć rzutnik multimedialny, okablowanie, routery, switche, jeśli sala szkoleniowa nie jest w nie wyposażona. Jeśli organizujemy szkolenia w w całym kraju, warto za każdym poszukać lokalnej firmy z danej miejscowości, gdyż wtedy zaoszczędzimy na dostawie urządzeń z miasta do miasta, jak to ma miejsce przy wynajmie komputerów od przedsiębiorstwa działającego na skalę ogólnopolską.

Wynajem odpowiednio wyposażonej sali komputerowej wydaje się być najwygodniejszą opcją, gdyż w dniu kursu wszystko będzie przygotowane – wystarczy wejść i rozpocząć spotkanie bez konieczności dogrywania dowozu urządzeń, jak w powyższych przykładach. Pracownia jest najczęściej najtańszą opcją, biorąc pod uwagę koszt organizacji jednego kursu. Przed dokonaniem rezerwacji należy jednak dowiedzieć się, jakie są parametry komputerów oraz zainstalowane na nich programy. W dalszej części dowiesz się, jaka konfiguracja sprzętowa zapewni płynną pracę w trakcie spotkania.

Jakie parametry powinien mieć komputer w sali szkoleniowej?

W salach szkoleniowych można spotkać zarówno profesjonalne laptopy  o bardzo dobrych parametrach, jak i popularne maszyny konsumenckie. Współczesną, standardową konfiguracją sprzętową, która zapewni sprawną pracę na szkoleniu (np. z social media), jest procesor Intel klasy i3 lub i5 (lub chip od AMD o podobnym taktowaniu) ze zintegrowaną grafiką oraz przynajmniej 3-4GB RAM-u (jeśli system jest 64-bitowy, co obecnie jest już standardem).

Jednak w przypadku kursów graficznych lub edycji wideo powyższe parametry mogą być niewystarczające. Zaawansowana obróbka obrazu wymaga osobnej karty graficznej (o własnej pamięci minimum 512 MB), 6 GB pamięci RAM oraz procesora o wyższym taktowaniu. Tutaj polecamy już Intel i5 lub i7.

Rzadkością w pracowniach są laptopy, wyposażone w dysk SSD – głównie ze względu na ich wysoką cenę. Przeważnie komputery mają zamontowany zwykły dysk talerzowy, co jest wystarczające do prowadzenia kursów.

Wybór sali komputerowej na szkolenie

W przypadku sal komputerowych warto zwrócić uwagę przede wszystkim na liczbę urządzeń w sali – jest to jednocześnie maksymalna liczba uczestników. Większość pracowni mieści od 10 do 40 osób. W przypadku sal komputerowych warto przed wynajmem dokładnie zaplanować liczbę uczestników, gdyż ceny takich sal szybko rosną wraz z większą liczbą dostępnych urządzeń.

Przed dokonaniem rezerwacji sprawdź, jakie oprogramowanie jest zainstalowane na komputerach w pracowni. Ma to szczególne znaczenie w przypadku organizacji szkolenia, na których wymagane są specyficzne programy, jak:

  • systemy ERP
  • programy statystyczne
  • programy graficzne
  • programy, służące do składu
  • itp.

Dobrą praktyką jest dopytanie o zainstalowaną wersję. Programy zmieniają się wraz z kolejnymi wersjami. Sposób obsługi i dostępne funkcje różnią się nawet w przypadku pakietu Office (wystarczy porównać wersje z 2003, 2007 i 2016 roku), dlatego lepiej upewnić się przed wynajmem, że na miejscu będzie na pewno to oprogramowanie, którego dotyczy temat szkolenia.

Poniżej przedstawiamy listę 10 sal, które możesz zarezerwować online za pomocą ogólnopolskiej platformy Spotello:

1. Katowice: Sala Północ przy ul. Mickiewicza

W sali jest 16 stanowisk komputerowych plus stanowisko dla prowadzącego, jednak w sali może się pomieścić nawet do 32 osób - po dwie przy jednym komputerze! Dodatkowo w standardowym wyposażeniu sali znajduje się projektor multimedialny, ekran oraz tablica suchościeralna.

Zarezerwuj Salę Północ przez platformę Spotello

2. Kraków: Sala komputerowa III przy ul. św. Filipa

Sala komputerowa III znajduje się w samym centrum Krakowa – 2 minuty pieszo od Barbakanu i 5 minut od Rynku Głównego. Znajdziemy tu 16 stanowisk komputerowych z dobrą konfiguracją sprzętową, która gwarantuje wysoki standard pracy na tym laptopie nawet przy wymagających programach.

Zarezerwuj Salę Komputerową III online na platformie Spotello

3. Poznań: Sala Komputerowa przy ul. Kutrzeby

Budynek, w którym jest sala, znajduje tuż obok Parku Cytadela, co gwarantuje ciszę i spokój w czasie szkolenia. Sala wyposażona jest w 22 stanowiska komputerowe. Jasna kolorystyka sali oraz naturalne światło dzienne ułatwiają koncentrację podczas pracy oraz nauki.

Zarezerwuj Salę Komputerową online na platformie Spotello

4. Lublin: Sala 3 przy al. Racławickich

Nowoczesna, bardzo jasna Sala 5 jest wyposażona w 12 komputerów oraz pozostały sprzęt multimedialny (m.in. Projektor wraz z tablicą interaktywną), przydatny w prowadzeniu szkoleń informatycznych. Pomieszczenie z pewnością przypadnie do gustu wszystkim, którzy cenią współczesny design.

Zarezerwuj Salę 5 online na platformie Spotello

5. Rzeszów: Sala Komputerowa przy ul. Okulickiego

Klimatyzowana pracownia komputerowa położona na II piętrze budynku. Sala wyposażona jest w 10-15 stanowisk komputerowych. Do stałego wyposażenia pomieszczenia należy flipchart z blokiem, tablica suchościeralna oraz projektor. Jasna kolorystyka sali oraz naturalne światło dzienne ułatwiają koncentrację podczas pracy oraz nauki.

Zarezerwuj Salę Komputerową przez platformę Spotello

6. Opole: Sala Komputerowa 1.8 przy ul. Głogowskiej

Klimatyzowana sala komputerowa wyposażona w 18 samodzielnych, stacjonarnych stanowisk komputerowych. Duża powierzchnia sali, wygodne fotele i dostęp do światła słonecznego stwarzają idealne warunki do przeprowadzenia profesjonalnych szkoleń komputerowych. W standardowym wyposażeniu sali znajduje się projektor i tablica multimedialna SmartBoard. Sala ma również dostęp do sieci Wi-Fi.

Zarezerwuj Salę Komputerową 1.8 przez platformę Spotello

7. Białystok: Sala Komputerowa przy ul. Zwierzynieckiej

Ta sala mieści się w odnowionym budynku w bezpośrednim sąsiedztwie centrum Białegostoku. Wewnątrz znajdziemy 20 stanowisk, wyposażonych w licencjonowanie oprogramowanie Adobe i Microsoft oraz przyrządy, niezbędne na każdym szkoleniu: projektor z wejściem HDMI, flipchart z blokiem, tablicę multimedialną oraz suchościeralną. Po pomyślnym spotkaniu możemy skorzystać z bliskości natury i zaczerpnąć świeżego powietrza w Rezerwacie Las Zwierzyniecki.

Zarezerwuj Salę Komputerową online na platformie Spotello

8. Kielce: Sala Komputerowa Z przy ul. Śniadeckich

Klimatyzowana pracownia komputerowa w Kielcach o powierzchni 59 m2, wyposażona w 20 stanowisk komputerowych. Dzięki dużym oknom wewnątrz sali jest bardzo jasno, co sprzyja produktywnej pracy.

Zarezerwuj Salę Komputerową Z przez platformę Spotello

9. Bielsko-Biała: Aula przy ul. gen. Władysława Sikorskiego

Pracownia komputerowa położona na I piętrze obiektu. Wewnątrz znajduje się 20 stanowisk PC. Sala gwarantuje komfortowe warunki do przeprowadzania wszelkiego rodzaju szkoleń komputerowych Za dodatkową opłatą istnieje możliwość skorzystania z dodatkowego sprzętu - rzutnika, flipchartu oraz nagłośnienia.

Zarezerwuj Aulę przez platformę Spotello

10. Inowrocław: Sala 14 przy ul. Dworcowej

Do tej sali trafisz bez problemu – nawet, jeśli pierwszy raz odwiedzasz Inowrocław. Wszystko dzięki atrakcyjnemu położeniu obiektu w bliskiej odległości od dworca PKP i PKS. Ponadto budynek jest w pełni klimatyzowany oraz przystosowany do użytku dla osób niepełnosprawnych. Niewielka sala, w ustawieniu podkowie jest w stanie pomieścić do 14 osób. Idealnie nadaje się na kursy komputerowe w kameralnym gronie.

Zarezerwuj Salę 14 online na platformie Spotello

Sprawdź pełną ofertę sal komputerowych w wybranych miastach, dostępną na Spotello:

Pozostań w kontakcie!

Dziękujemy! Twój adres email trafił do naszej bazy.

Oops! Coś poszło nie tak..